• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Perihan Çiçek 15 Kasım 1971 de Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Almanya da ortaokul, lise ve üniversite eğitimini Ankara da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümündeki 4 yıllık eğitimini 1995 yılında tamamlamıştır...

     
     

Migren Tedavisi

19 Şubat 2015 Perşembe

Migren Nedir?
Migren, %90 oranında bayanlarda ortaya çıkan, bazen bulantı ve kusma ile beraber giden zonklayıcı, şiddetli, zaman zaman tek taraflı ve sıklıkla enseden göze veya göz arkasından başlayıp enseye geçebilen baş ağrısıdır. Damarsal kökenlidir.
Ağrı bazen ayda 1 bazen haftada 2-3 kez şeklinde gelebilir. Migren ya Klasik (görme veya diğer prodromlarla-semtomlarla) veya Mutad (Common) (prodrom yok) olabilir.
 
Akupunktur İle Migren Tedavisi
Migrenli hastanın ağrı eşik seviyesi çok düşüktür. Akupunktur ise bunu yükseltir. Ayrıca akupunktur vücut ve beyin omurilik sıvısında bir takım maddelerin veya hormonların salınımını etkileyerek migren ağrısını engeller. (Endorfin, Serotonin, Gaba, Prostaglandin, Histamin gibi).
Akupunktur tedavisinden sonra migren nöbetleri seyrekleşir veya migren tamamıyla ortadan kalkar.

Unutmamak lazım migren teşhisi konulduktan hemen sonra akupunktur tedavisine başlanırsa akupunkturun etkisini hasta çok daha kısa sürede görür.
Akupunktur Kaç Seans Uygulanmalıdır?
Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanır. Seanslar 20-40 dakika arası sürer.
 
Akupunkturla Migren Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?
Yapılan bilimsel araştırmalarına göre akupunkturla migren tedavi başarı oranı %80′dir.
 
Akupunktur Tedavisi İle;
  • Migren krizinde düşen plazma serotonin seviyesinde artışa sebep olur. Bu seviye dengelenir.
  • Serotonin seviyesi dengede olduğu için temposal arterde dilatasyon gelişmez. Kanda serbestleşen ağrı uyaranlarının konsantrasyonu akupunktur uygulaması ile düşer.
  • Migrene sebep olan olaylar zinciri, biyokimyasal maddelerin plazma konsantrasyonlarının normal değerlerde olması ile kırılmış olur. ( Akupunkturun homeostatik – dengeleyici- etkisi)
  • Migreni geçirmek için modern tıp, ilaçların yan etkilerini kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanında tedavi olarak ilaç kullanmakla hastalık tamamen iyileşmemekte, sadece nöbetlerin sıklığında azalma sağlanabilmektedir.
ONLINE DİYET