• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Ben Perihan Çiçek 1971 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul Almanya orta ve lise eğitimim Ankara’da tamamladıktan sonra 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümüne girerek 1995 yılında Diyetisyen olarak mezun olup aynı yıl....

     
     

Gastrit Tedavisi

19 Şubat 2015 Perşembe

GASTRİT NEDİR?

Farklı  faktörlerin etkisiyle mide mukozasında iltihabi hücreler birikir. Bu şekilde midenin iç yüzü iltihaplanır.Gastritin oluşturduğu deformasyon ülserin biraz gerisindedir. Önlem alınmazsa gatrit zemininde ülser gelişebilir.

 

Gastritlerin önemli bir kısmı bakteri kökenlidir. Ağır,dengesiz,karışık yemekler çok tehlikelidir.Aşırı hamur işi,çok baharatlı yiyecekler,sürekli ilaç kullanma,sık gripler,safra kesesi,pankreas hastalıkları, hareketsiz yaşam,aşırı siyah çay, sıgara,alkol,kahve tüketimi gastrite kapı aralar.

 

Gastritler akut ve kronik olarak karşımıza çıkmaktadır.Akut durumda karında ağrı, gaz, geğirme,yanma, ekşime, bulantı şikayetleri olur. Kronik durumda ise daha çok şişkinlik,doygunluk hissi,bulantı,iştahsızlık,ağızda kötü tat olur.

Gastritin endoskopi ile kesin teşhisi konulup tedavi edilmelidir.

Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.

AKUPUNKTURLA GASTRİT TEDAVİSİ

Detaylı anamnez alınır.Endoskopi ve diğer tetkikleri incelenir.Mide hastalıklarının bir çoğu stres ve psikolojik durum ile ilgilidir.
Kulak akupunkturunda mide girişi,mide çıkışı, noktaları,safra kesesi, pankreas noktaları ,psişik noktalar gibi noktalar akupunkturla tedavi edilir.

Sujok el akupunkturunda midenin yansıma alanlarına özel masajlar yapılır. İlgili vücud noktaları da tedavi altına alınır. İhtiyaç olduğunda ayak sujok ve refleksoloji noktalarına özel masajlar yapılır.

İlk 2 hafta haftada 3, ondan sonraki 2 hafta haftada 2 sonra haftada 1 toplam 15 seans tedavi yapılır.

Aynı yöntemle tedavi reflü ve ülser hastalarına da yapılmaktadır.
 

Hastalar sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme genel kurallarına uyar hale getirilmekte, günlük biyoritime uygun günlük zaman planlaması yapılmaktadır.

Akupunktur reflüde de bataklığı çürütmekte, reflü bölgesindeki peristaltik hareketlerdeki düzensizliklerde tedavi edilmektedir.

ONLINE DİYET