• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Ben Perihan Çiçek 1971 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul Almanya orta ve lise eğitimim Ankara’da tamamladıktan sonra 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümüne girerek 1995 yılında Diyetisyen olarak mezun olup aynı yıl....

     
     

Astım Tedavisi

19 Şubat 2015 Perşembe

Akupunktur tedavisinin Alerjik hastalıkların tedavisinde ki yeri 1979 yılında Dünya Sağlık Teşkilatı’nın yayınladığı Akupunkturla Tedavi Edilen Hastalıklar listesindeki yeri ile netleşmiştir. 

Allerjik deri reaksiyonları, allerjik rinit ve allerjik astım gibi temelde benzer sebeplerden gelişmektedir. 
 
Akupunktur tedavisi hastanın duruma göre sayısı değişen seanslar halinde uygulanır. Astım hastalığı için başlangıçtaki seanslar daha sık olurken sonraki dönemlerde klinik seyre göre haftada bir tedaviye devam edilir.
Astımlı hastalarda, yaklaşık olarak 15-20 seans sonunda oldukça iyi neticeler alınmaktadır. Uygulanan tedaviden sonra, hastada nefes darlığı şikayeti aszalır ve ortadan kalkmaya başlar ortaya çıkan kriz sayısı 3 aydan, 6 aya kadar ötelenir. Krizinlerin şiddeti de oldukça azalır.
 
Çocuklarda lazer ile akupunktur tedavisi tercih edilebilir. Çocuklarda elde edilen başarılar 8-10 seans gibi kısa bir sürede ortaya çıkmaktadır. Hastaların önceden steroid kullanmış olmaları tedavimizin başarısını olumsuz etkilemektedir. 
 
AKUPUNKTUR NASIL ETKİLİ OLUYOR? 
Akupunkturun nasıl etkili olduğu konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda şu sonuçlar elde edilmiştir. 
Akupunktur vücudun immün sistemini güçlendirerek direnci arttırmakta enfeksiyona meyil azalmaktadır. Enfeksiyonlar azalınca da geçirilen krizlerin sayısı da azalmaktadır.
 
Alerjik reaksiyonda en önemli rolü üstlenen İmmünoglobülin-E'nin akupunktur tedavisi sonunda ciddi bir azalma gösterdiği, örnek olarak 500 üniteden 100 üniteye düştüğü gözlemlenmiştir.
 
Akupunktur uygulamasıyla vücudun kendi steroidi salgılanmakta ve vücudun kendi eczanesi vasıtasıyla tablo yatıştırılmaktadır. Dışarıdan verilen steroid in özellikle çocukların gelişmesini olumsuz engellediğinden, çocuk hastalarda akupunktur uygulanması çok yararlı olmaktadır. 
 
Akupunktur ile hastanın emosyenel durumu da kontrol altına alınmakta stres ve sıkıntı azalması genel tedavi cevabını arttırmaktadır. 
Alerji reaksiyonlarını oluşturan hastada önemli sıkıntı oluşturan salgıların akupunktur tedavisiyle azaldığı da tespit edilmiştir. 
 
Akupunktur tedavisiyle vücudun genel dengesi düzelmekte, diğer hastalıklarla beraber alerjik rahatsızlık görülme oranı da azalmaktadır. 
ONLINE DİYET