• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Ben Perihan Çiçek 1971 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul Almanya orta ve lise eğitimim Ankara’da tamamladıktan sonra 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümüne girerek 1995 yılında Diyetisyen olarak mezun olup aynı yıl....

     
     

Yüz Felci Tedavisi

19 Şubat 2015 Perşembe

Akupunktur ile Yüz Felci Tedavisi

Bell paralizisi ani başlangıçlı, tek taraflı, nedeni bilinmeyen yüz felcidir.
 
Neden olarak, immün, viral, iskemik nedenlerle sinirin hasarı veya seyri sırasında geçtiği anatomik yapıların içinde oluşacak ödemle sıkışması ileri sürülebilir.
 
Kulak arkasındaki ağrı, saatler içinde gelişen fasiyal güçsüzlük, bazen tam felcin öncesinde görülebilir.
Tutulmuş taraf düzleşmiştir ve yüz ifadesizdir, hasta çekilmekte olan sağlam taraftan şikayetçidir.
Ağır olgularda gözler kapanamaz. Hasta, yüzünde uyuşukluk ve ağırlık hissinden yakınabilir, fakat gösterilebilir duyu kaybı yoktur. Sinirin daha gerideki  lezyonları, tad duyusunu, tükrük ve gözyaşı salınımını etkileyebilir ve hiperakuziye neden olabilir. 
 
İyileşmeyi sinir hasarının genişliği belirler; sinir iletim çalışmaları ve elektromiyelografi yararlıdır. Total paralizide ise sonuçlar değişkendir. Elektriksel uyarana yanıt alınabilen olgularda tam iyileşme %90 oranında beklenirken; elektriksel uyarıya yanıt alınamayan olgularda ise bu oran %20’dir.
 
Yüz felçlerinde akupunktur tedavisine  zaman kaybetmeden başlanırsa iyileşme şansı çok daha yükselebilir. Akupunktur ile hastanın yüz felcinden ortaya çıkan yukarıdaki şikayetleri hızla toparlanmakta, ödem çözücü etkisi sinir  harabiyetinin yerleşmesine engel olmaktadır. 
ONLINE DİYET