• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Perihan Çiçek 15 Kasım 1971 de Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Almanya da ortaokul, lise ve üniversite eğitimini Ankara da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümündeki 4 yıllık eğitimini 1995 yılında tamamlamıştır...

     
     

Meniere Sendromu Tedavisi

19 Şubat 2015 Perşembe

Meniere Hastalığı:
İç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın mikrobiyotik oluşumlar nedeniyle artmasından kaynaklanmaktadır. Hastalığın en önemli belirtisi, ataklar halinde gelen baş dönmesidir.

Meniere Hastalığı'nda, iç kulak sıvılarındaki basınç değişimi; hastada, denge ve işitme kaybına neden olmaktadır. Meniere Hastalığı, genellikle önce bir kulağı etkiler ve vakaların %25 ila 50'sinde zamanla ikinci kulağı da etkisi altına alır.
 
Sendromun başlangıcında, labirent denilen iç kulak bölümünde sıvı artışı görülmektedir; Labyrinth (labirent), denge (yarım daire kanalları ve otolitik organlar) ve işitme organlarını (koklea) içerir. Burada bulunan sıvı fazlası, labirent zarında basınç yaparak zarın yapısını bozar. Bunun sonucunda, denge ve işitme duyuları bozulur.

Meniere Hastalığı'nın sebepleri nelerdir?
Hastalığın nedeni hakkında birçok teori bulunmasına rağmen henüz tatmin edici bir cevap elde edilememiştir. Bazı araştırmacılara göre, Meniere, migren ağrılarının nedenine benzer şekilde, kan damarlarındaki daralma nedeniyle oluşmuştur.

Diğer araştırmacılara göre ise, hastalık, viral enfeksiyonlar, alerjiler ya da otoimmün reaksiyonları sonucunda oluşur. Meniere Hastalığı'nın genetik yollarla bireylere aktarıldığını savunan araştırmacılar da vardır.


Akupunktur ile Meniere Tedavisi:

Meniere hastalığı sebebi tam olarak bilinmeyen ve iç kulakta bulunan sıvının başınç artışından kaynaklandığı düşünülen bir hastalıktır. En önemli bulgu ataklar halindeki baş dönmesidir. Bununla birlikte denge kaybı, kulak çınlaması, kulakta tıkanıklık hissi ve işitmede azalma da gözlenir. Meniere hastalığı 1-2 saat süren ataklar halinde ortaya çıkar ve ataklar tekrarladıkça işitme kaybı ilerler. %20 vakada her 2 kulak birden tutulur.

 
Adet dönemi, hamilelik, stres, ruhsal travmalar, uykusuzluk, alkol, sigara, kafein, aşırı tuz, süt ürünleri, yağlı gıdalar atakları tetikler.
 
Başlangıç tedavisi hergün olmak üzere 10 seanstır. Ardından 1 hafta ara verilir ve 3 hafta boyunca haftada 2 seans uygulanır. Daha sonra 3 hafta boyunca haftada 1 seans, 6 ay boyunca ayda 1 kez devam edilerek tedavi tamamlanır.

 

ONLINE DİYET