• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Ben Perihan Çiçek 1971 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul Almanya orta ve lise eğitimim Ankara’da tamamladıktan sonra 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümüne girerek 1995 yılında Diyetisyen olarak mezun olup aynı yıl....

     
     

Adet Öncesi ve Adet

19 Şubat 2015 Perşembe

AĞRILI ADET - DİSMENORE

Adet esnasında veya adetten hemen önce kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık veren ve kramp tarzında oluşan şiddetli ağrılara dismenore adı verilmektedir.Adet gören kadınların  en az   %50' si dismenore yada ağrılı adet görmeden şikayetçidir ve bu şikayetlerden dolayı  hastaların %10 u normal günlük aktivitelerini ve iş hayatlarını kısıtlamaktadırlar.
 
Ağrılı adetin sebepleri
Ağrılı adet (dismenore ) iki sebepten olmaktadır. Bu sınıflama adet sancılarının görülme zamanına göre yapılmaktadır.
 
Primer (birincil) dismenore , herhangi bir  organik bir hastalık tarafından meydana gelmeyen  ve sadece adet sırasında görülen ağrıdır. Tipik  olarak primer dismenore ilk görülen adetin hemen  ardından, ortalama 6 ay veya 2 yıl sonra gözükür.Ağrı alt karın bölgesindedir.Kıvrandırıcı  tarzdadır ve sırta, dış genital organlara ve bacakların iç yüzüne yayılabilir.Baş ağrısı,bulantı,kusma, sinirlilik ağrıya eşlik edebilir. Şikayetler  genellikle adetin başlamasından  bir kaç saat önce başlar ve 1-2 gün devam eder.
 
Bu ilk adet görme ile başlayan ağrıların sebebinin rahim içinde fazla üretilen prostaglandin olarak isimlendirilen maddeler olduğu sanılmaktadır. Bu prostaglandinler rahimde kasılma yapar, sinir uçlarını hassaslaştırır ve adet kanama miktarını azaltarak ağrıya sebep olurlar .Primer (birincil ) dismenore tipik olarak 30 yaşından sonra azalmaya başlar ve genellikle çocuk doğurduktan ve lohusalıktan sonra  yavaş yavaş kaybolur.Ve çok belirgin olarak adet kanamasından 1 gün  önce başlar ve 2-3 günde geçer.Irsi faktörlerin de rol oynadığı sanılmaktadır.
 
Sekonder (ikincil) dismenore , organik bir sebebe ve hastalığa  bağlı bir adet sancısı dönemidir.Bu tip dismenore genellikle  yıllarca süren rahat adet dönemlerinin       ardından yıllar  sonra başlarlar.Örneğin 30  yaşına kadar rahat adet gören bir kadında 30 yaşından sonra aniden sancılı adetler başlar. Sekonder dismenore adetten  birkaç gün önce başlar ve tüm kanama boyunca devam edebilmektedir. Genellikle menopoz dönemine kadar kadında ağrılara sebep olmaya devam eder.
 
En sık sebebi endometriyozistir. Diğer sebepleri  kadınlık organlarındaki enfeksiyonlar,yumurtalık  kistleri ,spiral ve intrauterin araçtır. Adenomyozis ve  rahim içi miyomlar, ters rahim ,rahim ağzı darlıkları  sekonder dismenorenin  sık görülen sebepleridir.İkincil (sekonder) dismenore bazen  idrar yolu enfeksiyonları ve bağırsak hastalıkları ile de karışabilmektedir.
 
Akupunktur Tedavisi :
Genelde 3 adet dönemini kapsayacak şekilde ve ağrının şiddetine göre 10-15 seanslık akupunktur tedavisi yeterli olmaktadır.
ONLINE DİYET