• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

  Ben Perihan Çiçek 1971 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul Almanya orta ve lise eğitimim Ankara’da tamamladıktan sonra 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümüne girerek 1995 yılında Diyetisyen olarak mezun olup aynı yıl....

   
   

Kısırlık -İnfertilite Tedavisi

19 Şubat 2015 Perşembe

 

Erkekte Kısırlık-İnfertilite

Kısırlık olgularının yaklaşık üçte birinde erkek, üçte birinde kadın, diğer üçte birinde ise hem kadın hem erkek sorumludur. 6 Ay korunmasız cinsel ilişkiye rağmen (kadından kaynaklanan bir problem yok ise) gebelik gerçekleşmiyorsa, erkekte infertiliteden bahsedilebilir.

Erkek kısırlığının çok büyük çoğunluğu yetersiz sperm üretiminden kaynaklanır. Sperm miktarının belirlenmesi için yapılan meni analizinde sperm yoğunluğunun yanısıra sperm niteliği de incelenir. Bilinmesi gereken, sperm kalitesinin sperm miktarından daha önemli olduğudur. Sağlıklı sperm oranının düşük olması halinde, sperm sayısı ne kadar çok olursa olsun bir anlam ifade etmez.
 
Erkekte Kısırlık Nedenleri:
 • Hormonal etkenler;
Beyinden salgılanan bazı hormonlar sperm yapımına etki eder. Testislerin hormon yapma kabiliyeti hipofiz bezinin çalışmasına bağlıdır. Hipofiz de hipotalamus kısmından salgılanan hormonların etkisi altındadır. Dolayısıyla hipotalamus ve hipofiz salgılanmasındaki aksaklıklar kısırlığa sebep olabilmektedir.
 • Metabolik sebepler;
Hipogonadizm ve hipotiroidzm gibi endokrin sistemi rahatsızlıkları.
 • İlaca bağlı sebepler;
Bazı antidepresanlar ve tansiyon ilaçlarının kullanımı. Kemoterapi görmüş olmak, radyasyona maruz kalmak.
 • Enfeksiyonlar
Birçok kısırlık olgusunda,epididimis,sperm kesesi,prostat,idrar kesesi ve idrar yolu enfeksiyonları da dahil, erkek ürogenital sistemindeki enfeksiyonların önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Kladimiyoz,halen erkek ürogenital sistemindeki en yaygın ve en ciddi enfeksiyon olarak tanınmaktadır. İşeme veya boşalma sırasında ağrı ve yanma olarak hissedilir.
 • Kanal tıkanması;
Doğuştan gelen kusurlar,enfeksiyon sonrası tıkanma,kistik fibroz ve vazektomi.
 • Aşırı sıcaklık;
Genel olarak, kısır erkeklerde skrotum sıcaklığı, üretken erkeklere göre önemli ölçüde daha yüksektir.
 • Varikosel (testisi saran damarlarda varis);
Skrotum sıcaklığını arttırarak sperm üretimini ve hareketliliğini engelleyecek yüksekliğe kadar ulaştırabilir.
 • Çevresel etkenler;
Çevre kirliliği, ağır metaller, organik çözücüler,böcek ilaçları gibi zehirli kimyasal maddelerin de erkekte sperm üretimine zarar verdiği bilinmektedir.
 • Beslenme biçimi,
Doymuş yağların fazla tüketimi, meyve-sebze ve tam tahılların az tüketimi, besin liflerinin az tüketimi, sentetik östrojenlere fazla maruz kalma.
 
Erkek İnfertilitesinde Akupunktur Yönteminin Etkisi
Kulak akupunkturu uygulaması ile hipofiz ve hipotalamus uyarılarak salgı düzeyinin artışı sağlanmaktadır. Vücut akupunkturu uygulaması ile de testislere gerekli uyarılar gönderilerek yeterli miktarda salgılanma sağlanır. Bu ikili akupunktur kombinasyonu sayesinde hormonal sistem salgıları düzenlenir.
 
Tedavide akupunktur iğneleri ve soft lazer kullanılır.
Akupunkturun immün sistem üzerindeki tedavi edici etkisi ile infeksiyonel sebeplerden kaynaklanan problemler giderilir.
Genel bağışıklık sistemine bu katkısı, psikolojik rahatlatma etkisi ile de ilaç kullanımına gerek kalmaksızın yan etkisiz bir tedavi sunar.
 
Bu tedavi uygulaması ile birlikte önereceğimiz beslenme şekli ve kullanacağımız tıbbi bitkilerle beraber mümkün olan en iyi sonuç alınacaktır.
ONLINE DİYET