• Dyt. Perihan ÇİÇEK - Hakkında

    Perihan Çiçek 15 Kasım 1971 de Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Almanya da ortaokul, lise ve üniversite eğitimini Ankara da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümündeki 4 yıllık eğitimini 1995 yılında tamamlamıştır...

     
     

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

19 Şubat 2015 Perşembe

Akupunktur aşırı aktif (hiperaktif) sistemleri  sedatize ederek,  hipoaktif sistemleri uyararak altta yatan fonksiyonel bozukluğu giderir. Akupunktur terimi Çince’de CHEN-CHIU olarak ifade edilir. Batıda ise  Akupunktur kelimesi kullanılır. Akupunktur kelimesi Latince kökenli bir kelime olup, Acus iğne ve Punktura batırma veya delme anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan akupunktur noktalarına iğne kullanarak uyarılar vererek tedavi etme şeklidir.
 
Akupunktur tedavisinde kullanılan iğnelerin yapısında herhangi bir tedavi edici farmakolojik ajan veya ilaç bulunmamaktadır. Akupunktur iğneleri altın, gümüş ve çelik olabilmektedir ve günümüzde daha çok tek kullanımlık çelik iğneler kullanılmaktadır. Ayrıca daha çok avrupa ülkelerinde gelişim gösteren kulak akupunkturunda çelik iğnelerin yanında raptiye, asp veya manyetik toplarla oluşturulmuş kulakda kullanılan küçük iğnelerde mevcuttur. Hastaların akupunkturla tedavisinde klasik vücut akupunktur yada kulak akupunkturu kullanılabildiği gibi her iki tedavide aynı seansda birlikte de uygulanabilmektedir.
 
Kullanılan iğnelerin verdiği ağrı hastaların ağrı eşiğine göre değişebilmekte ve sanıldığının aksine hastanın canını çok fazla yakmamaktadır. İğnelerin uygulanışı esnasında uygulanan noktanın etrafında yayılan hafif bir uyuşma hissinin olması ise uygulanan noktanın doğruluğunu teyit etmek açısından da önemli sayılmaktadır.
 
Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen vardır. Toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde yaklaşık 360 adet nokta bulunur. Akupunktur tedavisi uygulanırken bu noktalar kullanılmaktadır. Kullanılacak olan noktaların hangi noktalar olacağı ve kaç adet iğne kullanılacağı yapılan akupunktur muayenesi sonucunda akupunktur hekimince belirlenir ve kullanılan noktalar 5 ile 10 arasında olabilmektedir. Buradaki önemli nokta tedavinin kişiye özgü olmasıdır. Yani aynı hastalıkda dahi kişiler arasında nokta farklılıkları olabilmektedir. Akupunktur iğneleri ise tek kullanımlık steril iğnelerdir. Her seansda yeniden kutusunda açılacak olan yeni iğneler kullanılmaktadır. Bu anlatılanlar daha çok klasik çin vücut akupunkturundaki uyguladığımız kurallardır.
 
ONLINE DİYET